Complete Question
Marissa found a shirt that had a 20% markdown on it if the price of the shirt is represented by x how much does the shirt cost excluding tax select all that apply
select all that apply
A. 0.20x
B.0.80x
C.x-0.20
D.x-0.80x
E.x(0.2+1.00)
F. x(1.00-0.20)
Answer:
B. 0.80x
F. x(1.00-0.20)
Step-by-step explanation:
The Formula for Selling Price when you have percent markdown is;
Selling price = (1 - percentage mark down)× Original price
From the question:
Selling price= Cost of the shirt(excluding tax)
Original price = x
Percentage markdown = 20%
= 0.20
Hence,
Cost of the shirt(excluding tax)
= (1 - 20%)x
= (1 - 0.20)x
= 0.80x
Option B and F is the correct option