Answer:
Explanation:
a) The total distance traveled by the balloon = (100 + 60) m
= 160 metes
b) speed = [tex]\frac{distance covered}{time taken}[/tex]
The average speed for the first flight = [tex]\frac{100}{10}[/tex]
= 10 m/s
c) The speed during its next flight = [tex]\frac{60}{6}[/tex]
= 10 m/s
d) Average speed for the entire trip = [tex]\frac{(10 + 10)}{2}[/tex]
= 10 m/s
e) Total displacement = [tex]\sqrt{(100)^{2} + (60)^{2} }[/tex]
= [tex]\sqrt{13600}[/tex]
= 116.62 m
f) velocity = [tex]\frac{displacement}{time}[/tex]
Average velocity during the first 10 seconds = [tex]\frac{100}{10}[/tex]
= 10 m/s
g) Average velocity during the next 6 seconds = [tex]\frac{60}{6}[/tex]
= 10 m/s
h) Average velocity for the entire trip = [tex]\sqrt{(10)^{2} + (10)^{2} }[/tex]
= [tex]\sqrt{200}[/tex]
= 14.14 m/s