Respuesta :

Answer:

7200 m

Explanation:

From the question given above, the following data were obtained:

Time (t) = 30 mins

Speed (S) = 4 m/s

Distance (d) =.?

Next, we shall convert 30 mins to seconds. This can be obtained as follow:

1 mins = 60 s

Therefore,

30 mins = 30 mins × 60 s / 1 mins

30 mins = 1800 s

Thus, 30 mins is equivalent to 1800 s.

Finally, we shall determine the difference between Manu's house and his school by calculating the distance. This is illustrated below:

Time (t) = 1800 s

Speed (S) = 4 m/s

Distance (d) =.?

Speed = Distance /time

4 = Distance /1800

Cross multiply

Distance = 4 × 1800

Distance = 7200 m

Therefore, the difference between Manu's house and his school is 7200 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico