a mass of .4 kg is raised by a vertical distance of .450 m in the earth's gravitational field. what is the change in its gravitational potential energy

Respuesta :

Answer:

E = 1.76 J

Explanation:

Given that,

Mass of an object, m = 0.4 kg

It moves by a vertical distance of 0.45 m in the Earth's gravitational field.

We need to find the change in its gravitational potential energy. It can be given by the formula as follow :

[tex]E=mgh\\\\E=0.4\times 9.8\times 0.45\\\\E=1.76\ J[/tex]

So, the change in its gravitational potential energy is 1.76 J.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico