a man in a gym is holding an 8.0 kg weight at arm's length, a distance of 0.55 m from his shoulder joint What is the torque about his shoulder joint due to the weight if his arm is horizontal

Respuesta :

Answer:

[tex]the \: torque= 44 \: Nm.[/tex]

Explanation:

[tex] torque \: \boxed{t} \: is \: the \: product \: of \:one \: of \: the \: force \: - raduis \: \\ and \: sine \: of \: the \: angle \: of \: inclination : \\ torque \: \boxed{t} = fr \sin( \alpha ) \\ f = w = mg = 80. \times 10 = 80 \\ r = 0.55 \\ \alpha = 90 \\ \sin( \alpha ) = 1 \\ therefore \: the \: torque \: \boxed{t} \: is : \\ 80 \times 0.55 \times 1 = 44 \: Nm.[/tex]

♨Rage♨

A man is holding a weight at arm's length, a distance apart from his shoulder joint, it will experience torque. The torque about his shoulder joint due to the weight if his arm is horizontal is  43.12 N.m .

What is torque?

Torque is the rotation caused about a point when a force is applied at a distance from the point.

The mass of man is 8.0 kg and the distance from the shoulder joint is 0.55 m. The torque applied will be the product of force and distance.

τ =F x r

and Force = weight of the body = mass x acceleration due to gravity

Substitute the values to get the torque.

τ = 8 kg x 9.8 m/s² x 0.55 m

τ = 43.12 N.m

Hence, the torque about his shoulder joint due to the weight if his arm is horizontal is  43.12 N.m

Learn more about torque.

https://brainly.com/question/6855614

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS