Answer:
canoe = 3 h 40 min. motorboat = 1 h 40 min
Explanation:
[tex]v_{b} = \frac{\Delta x_{b} }{\Delta t_{b} } (1)[/tex]
[tex]v_{mb} = \frac{\Delta x_{mb} }{\Delta t_{mb} } (2)[/tex]
[tex]v_{b} *\Delta t_{b} = v_{mb} *\Delta t_{mb} (3)[/tex]
[tex]v_{b} *t_{b} = v_{mb} *(t_{b} - 2 hs.) = 10 km/h* t_{b} = 22 km/h* (t_{b} - 2 hs.)[/tex]
[tex]t_{b} = \frac{-44 }{-12} hs = 3h 40 min.[/tex]
tmb = tb - 2 hs. = 1h 40 min.