Respuesta :

Answer: 7.24 g of aluminium nitrate is required to prepare 2.000 L of a 0.0170 M aqueous solution of this salt.

Explanation:

Molarity of a solution is defined as the number of moles of solute dissolved per Liter of the solution.

Given :

Molarity of solution = 0.0170 M

Volume of solution = 2.000 L

[tex]Molarity=\frac{n}{V_s}[/tex]

where,

n= moles of solute

[tex]Moles=\frac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}}=\frac{xg}{213g/mol}[/tex]

[tex]V_s[/tex] = volume of solution in Liter = 2.000 L

[tex]0.0170M=\frac{x}{213g/mol\times 2.000L}[/tex]

[tex]x=7.24g[/tex]

7.24 g of aluminium nitrate is required to prepare 2.000 L of a 0.0170 M aqueous solution of this salt.

ACCESS MORE
EDU ACCESS