Rocky Mountain Bottling Company produces a soft drink that is sold for a dollar. At production and sales of 1,000,000 units, the company pays $700,000 in production costs, half of which are fixed costs. At that volume, general, selling, and administrative costs amount to $320,000, of which $70,000 are fixed costs. What is the amount of contribution margin per unit

Respuesta :

Answer:

contribution margin per unit = $0.40

Explanation:

total variable production costs = $350,000

total fixed production costs = $350,000

total variable S&A expenses = $250,000

total fixed S&A expenses = $70,000

total costs = $1,020,000

total fixed costs = $420,000

total variable costs = $600,000

sales price = $1

variable cost per unit = $600,000 / 1,000,000 = $0.60

contribution margin per unit = $1 - $0.60 = $0.40

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico