Answer:
Explanation:
We are expected to solve for the velocity with no slip condition
we know that the expression that relate coefficient of friction and velocity is given as
μs = v^2/rg
Given
coefficient of friction μs = 0.3
radius r= 0.15
assume g=9.81m/s^2
substituting into the expression we have
0.3= v^2/0.15*9.81
v^2=0.3*0.15*9.81
v^2=0.44145
v=√0.44145
v=0.66
therefore the velocity is 0.66m/s