Respuesta :
Answer:
$35
Explanation:
Calculation for the value of the firm to the shareholders
Using this formula
Value of firm to Shareholder=Probability Boom*(Current value boom- Debt)+Probability Recession *(Current value recession - Debt)
Value of firm to Shareholder = .35 × MAX[($300 - $200),0] + (1 - .35) × MAX[($160 - $200),0
Value of firm to Shareholder=0.35%*$100 +0.65*$0
Value of firm to Shareholder=$35+$0
Value of firm to Shareholder=$35
Therefore the Value of firm to Shareholder will be $35
The value of the firm to the shareholders if the firm owes $200 to its debtholders is $35
We can compute the value of the firm to the shareholders as :
Value of firm to Shareholder = Probability Boom * (Current value boom - Debt) + Probability Recession * (Current value recession - Debt)
Value of firm to Shareholder = 0.35 × MAX[($300 - $200),0] + (1 - .35) × MAX[($160 - $200),0
Value of firm to Shareholder = 0.35% * $100 + 0.65 * $0
Value of firm to Shareholder = $35 + $0
Value of firm to Shareholder = $35
It therefore means that the value of the firm to the shareholders if the firm owes $200 to its debtholders is $35
Learn more about computation of value of firm here :
https://brainly.com/question/25686394