Respuesta :

Answer:

Explanation:

In order to arrive with this answer, we should know the atomic weight of the elements present in the compound—in this case, the elements are Carbon, Hydrogen, and Oxygen.

The atomic weight for these elements are the following (expressed to the nearest hundredth):

Carbon = 12.01 g/mol

Oxygen = 16.00 g/mol

Hydrogen = 1.01 g/mol

Now, let's count the total number of each element (expressed in moles) bonded in the compound:

Carbon = 2

Oxygen = 1

Hydrogen = 6

To calculate for the formula, we should multiply the atomic weights of each element to the corresponding number of moles in the the compound.

Carbon: 12.01 x 2 = 24.02

Oxygen: 16.00 x 1 = 16.00

Hydrogen: 1.01 x 6 = 6.06

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico