Two objects are moving in the x, y plane as shown. If a net torque of 44 N∙m acts on them for 5.0 seconds, what is the change in their angular momentum?

Answer:
Explanation:
Torque can be defined as the rate of change of angular momentum
Step one:
We need to solve for the total angular momentum acting on them
the expression for the angular momentum is given as
L=mrv-----1
where
L=angular momentum
m=mass
v=velocity
r=radius
Step two:
For the first object
m=6kg
r=1m
v=2m/s
L1=6*1*2= 12kg*m^2/s
For the second object
m=3kg
r=2m
v=3m/s
L2=3*2*3= 18kg*m^2/s
Step three:
Total angular momentum= L1+L2= 12+18= 30kg*m^2/s
τ=44Nm
time= 5 secs
ΔL=τ*time
ΔL=44*5=220N-ms
hence the angular impulse=220Nms
Change in their angular momentum= Angular impulse-angular momentum
Change in their angular momentum= 220-30
Change in their angular momentum=190kg*m^2/s