1. A boy pulls a wagon with his dog in it. The mass of the dog and wagon
together is 63kg. The wagon accelerates at 0.96 m/s^2. What force is the
boy pulling with? **
O 6.48 N
60.48 N
O 6N
0 m/s2

Respuesta :

VladK3

Answer:

60.48 N

Explanation:

m=63kg

a=0.96 m/s^2

F=m*a

F=63kg*0.96 m/s^2

F=60.48 N

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico