Question 6
A person standing 35 feet from a street light casts a shadow as shown. What is the height h of the street light? Assume the triangles
are similar
61
101
a
26 ft
30 ft
b
С
45 ft
27 ft
d

Question 6 A person standing 35 feet from a street light casts a shadow as shown What is the height h of the street light Assume the triangles are similar 61 10 class=

Respuesta :

Answer:

Option (D)

Step-by-step explanation:

From the figure attached,

Since, ΔABD and ΔECD are the similar triangles,

Their corresponding sides will be proportional.

[tex]\frac{AB}{EC}=\frac{BD}{CD}[/tex]

[tex]\frac{h}{6}=\frac{(x+10)}{10}[/tex]

10h = 6(x + 10)

Since, the person is standing 35 feet from a street light,

x = 35 feet

By substituting the value of x in the equation,

10h = 6(35 + 10)

10h = 270

h = 27 ft

Therefore, height of the street light will be 27 feet.

Option (D) is the answer.

Ver imagen eudora
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico