Akia's mother bought a car for $11,000 five years ago. She
wants to sell it to Akia based on a 15% rate of depreciation.
At this rate, how much will Akia pay for the car?

Respuesta :

Answer: $9,350

Step-by-step explanation: 100 - 15 = 85

0.85 x 11000 = 9350

1650

Explanation


0.15 x 11000 =1650
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico