g Determine the percent enantiomeric excess of a sample with specific rotation of 14 compared to an enantiomerically pure reference stereoisomer of the sample that has specific rotation -24

Respuesta :

Answer:

Explanation:

Enantiomeric excess of this compound X is given by the formula

EE= Observed specific rotation*100 / maximum specific rotation

EE= 14*100/24 = 58.33%

Percentage enantiomeric excess

%(-) = EE/2 +50

       = 58.33/2 + 50

        = 79.12% OF (-)X and 20.88% of (+) X

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico