Respuesta :
Answer:
some information is missing, so I looked for similar questions and found the attached image:
A B C
cost MU per $ cost MU per $ cost MU per $
$7 11 $5 12 $3 12
$7 10 $5 10 $3 11
$7 8 $5 9 $3 9
$7 7 $5 8 $3 6
$7 5 $5 5 $3 5
$7 4 $5 4 $3 4
$7 1 $5 3 $3 3
We must calculate the cumulative MU per $ per product:
A B C
cost C. MU/$ cost C. MU/$ cost C. MU/$
$7 11 $5 12 $3 12
$7 21 $5 22 $3 23
$7 29 $5 31 $3 32
$7 36 $5 39 $3 38
$7 41 $5 43 $3 43
$7 45 $5 47 $3 47
$7 46 $5 50 $3 50
The consumer should purchase 4 units of A (and spend $28) in order to receive 253 utils, he/she should purchase 5 units of B (and spend $25) in order to receive 220 utils, and finally should purchase 7 units of C (and spend $21) in order to receive 150 utils.
Total expenditure = $74 and total utils received = 623. Average utils per dollar = 8.42.
