How many grams of water can be heated from 25.0 C to 35.0 C by the heat released from 85.0 g of iron that cools from 85 C to 35 C

Respuesta :

Answer:

31.94 g

Explanation:

Water

ΔT = 35 C - 25 C = 10

m = ?

c = 4.182 J/gC

Heat = mc ΔT

Iron

ΔT = 85 C - 50 C = 35 (Negative sign is not relevant)

m = 85

c = 0.449 J/gC

Heat = mc ΔT= 85 * 0.449 *  35 = 1335.76 J

Substituting the value of heat in the equation for water;

Heat = m * 4.182 * 10

1335.76 = m * 41.82

m = 31.94 g

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico