Answer:
$23,700
Explanation:
First, we need to calculate the cost of goods purchased
Cost of goods purchase = Purchases - Returns and allowances - Discounts + Freights in
= $22,000 - $1,500 - $700 + $4,200
= $24,000
Cost of goods sold using periodic inventory system
Cost of goods sold = Beginning inventory + Cost of goods purchased - Ending inventory
= $2,000 + $24,000 - $2,300
= $23,700