A chemistry graduate student is given of a hydrocyanic acid solution. Hydrocyanic acid is a weak acid with . What mass of should the student dissolve in the solution to turn it into a buffer with pH

Respuesta :

Here is the full question:

A chemistry graduate student was given 500 mL of a 1.60 M hydrocyanic acid (HCN) solution. Hydrocyanic acid is a weak acid with [tex]K_a = 4.9 \times 10^{-10}[/tex]. What mass of KCN should the student dissolve in the HCN solution to turn it into a buffer with pH  = 9.16?

Answer:

36.85 g

Explanation:

From the given information above:

Recall that  number of moles of HCN = mass of HCN / molar mass of HCN= mass of HCN / molar mass of HCN

Therefore;

the number of moles of HCN =  [tex]\dfrac{500 \times 1.60}{1000}[/tex]

the number of moles of HCN = [tex]\dfrac{800}{1000}[/tex]

the number of moles of HCN =  0.8

The acid dissociation constant [tex]K_a[/tex] = [tex]4.9 \times 10^{-10}[/tex]

Thus the pKa = [tex]- log (4.9 \times 10^{-10})[/tex]

pKa = 9.31

However, the pH is given as:

[tex]pH = pKa + log \bigg ( \dfrac{KCN}{HCN} \bigg )[/tex]

[tex]9,16 =9.31 + log \bigg ( \dfrac{KCN}{0.8} \bigg )[/tex]

[tex]9,16 -9.31 =log \bigg ( \dfrac{KCN}{0.8} \bigg )[/tex]

[tex]-0.15 =log \bigg ( \dfrac{KCN}{0.8} \bigg )[/tex]

KCN = 0.566 mol

The standard molar mass of KCN = 65.11 g/mol

Thus, the mass of KCN = number of moles of KCN × molar mass of KCN

the mass of KCN = 0.566 × 65.11

the mass of KCN that the student needs to dissolve in HCN is =  36.85 g

ACCESS MORE
EDU ACCESS