What is the momentum of a 7.0 kg bowling ball rolling at 2.4 m/s? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units

Respuesta :

Answer:

30 k/g m/s

Explanation:

Momentum = Mass × Velocity = 10 kg × 3 m/s = 30 kg m/s

Answer:

16.8 kg m/s is the momentum of a bowling ball

Explanation:

Given:

m = 7kg

v = 2.4 m/s

Unknown:

p or momentum

Formula and Solution:

p = mv

p = 7kg × 2.4m/s

Final Answer:

p = 16.8 kg m/s is the momentum of a bowling ball

How to find momentum?

Momentum, product of the mass of a particle and its velocity. Momentum is a vector quantity. It has both magnitude and direction. Isaac Newton's second law of motion states that the time rate of change of momentum is equal to the force acting on the particle. See Newton's laws of motion. Momentum.

Formula = p = mv or momentum = mass x velocity

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico