Answer:
[tex]m_{O_2}=467gO_2[/tex]
Explanation:
Hello.
In this case, for the reaction:
[tex]2H_2+O_2\rightarrow 2H_2O[/tex]
The correct way to compute the oxygen that reacted is by considering the mass of hydrogen, 58.9 g, its molar mass, 2.02 g/mol, the 2:1 mole ratio between hydrogen and oxygen and the atomic mass of that gaseous oxygen 32.00 g/mol; therefore we use the following stoichiometric procedure:
[tex]m_{O_2}=58.9gH_2*\frac{1molH_2}{2.02gH_2}*\frac{1molO_2}{2molH_2} *\frac{32.00gO_2}{1molO_2} \\\\m_{O_2}=467gO_2[/tex]
The same result could have been obtained by using the mass of water since the law of conservation of mass is obeyed here.
Best regards!