Respuesta :

Answer:

1.45g of FeCl3

Explanation:

The equation of the reaction is given as;

2Fe + 3Cl2 --> 2FeCl3

2 mol of Fe reracts with 3 mol of Cl2 to form 2 mol of FeCl3

Upon converting to mass using;

Mass = Number of moles * Molar mass

( 2 * 55.85 = 111.7g ) of Fe reacts with ( 3 * 71 = 213g ) of Cl2 to form ( 2 * 162.2 = 324.4g) of FeCl3

Cl2 is the limiting reactant as it determines how much of FeCl3 is formed

213g of Cl2 = 324.4g of FeCl3

0.950g of Cl2 = x

x = (0.950 * 324.4 ) / 213

x = 1.45g of FeCl3

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico