Respuesta :

Neetoo

Answer:

Density of liquid = 5103.5 g/mL

Explanation:

Given data:

Density of liquid = ?

Mass of liquid = 2909 g

Volume of liquid = 0.57 gal

Solution:

First of all we will convert the volume into mL.

Volume of liquid = 0.57 gal × 3785 mL/1 gal

Volume of liquid = 2157.68 mL

Now we will calculate the density.

d = 2909 g/0.57 gal

d = 5103.5 g/mL

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico