Respuesta :

you should

MOL × NA(Avogadro Constant)

Mol = 4

HNO3 = 5 Atome ( 1H + 1N + 3O)

NA = 6.02 × 10* ( * = 23)

[tex]4 \times 5 \times 6.02 \times {10}^{23} = 20 \times 6.02 \times {10}^{23} = 120.4 \times {10}^{23}atom [/tex]

Answer:

2.408 x 10^24

GREETINGS!

One mole of a substance is equal to 6.02 × 10²³ units of that substance. The number 6.022 × 10²³ is known as Avogadro's number.

so if one mole of molecule is equal to that number so,

                              for 4 moles of [tex]HNO_{3}[/tex]= 4 x ([tex]6.02x10^{23}[/tex])

so answer is,

                      2.408 x 10^24

HOPE IT HELPS YOU.

ACCESS MORE
EDU ACCESS