An object of mass 10 kg is released from rest above the surface of a planet such that the object’s speed as a function of time is shown by the graph above. The force due to gravity exerted on the object is most nearly

Respuesta :

Answer:

100N

Explanation:

Hey there!!!, there are no attached files/graphs to this question, but we can find our way and solve for the gravitational force acting on the mass

Step one:

given data

mass= 10kg

acceleration due to gravity= 9.81m/s^2

Step two:

The expression for the gravitation force is given as

Gravitational force F=mass * acceleration due to gravity

Fg=ma

substituting we have

Fg=10*9.81

Fg=98.1N

The force due to gravity exerted on the object is most nearly 100N

ACCESS MORE
EDU ACCESS