An object travels along a horizontal straight path at a constant rate. The object travels 1/20 of the length of the path in 3/4 second. At the rate, how many seconds does it take the object to travel the entire length of the path?
please show work to

Respuesta :

Answer:

12

Step-by-step explanation:

Answer:  15 seconds

It would have taken 20 seconds at 1/20 per second, but it is 3/4 of that. 3/4 of 20 is 15.

Step-by-step explanation: In case you need mathematical proof

Distance= speed times time

To find the speed, take the given distance divided by the given time:

[tex]\frac{1/20}{3/4}[/tex]   is the speed

The whole distance is 1. We need to solve for time.

D = s×t

1 = [tex]\frac{1/20}{3/4}[/tex] × t   Multiply both sides by 3/4  (cancels 3/4 on right side)

3/4 × 1 = 1/20 × t   Multiply both sides by 20 (cancels 1/20  on the right side)

20 × 3/4 = t    3*20/4 = 60/4 = 15

15 = t

ACCESS MORE
EDU ACCESS