A package of 3 pairs of insulated socks costs $24.87. What is the unit price of the pairs of
socks?
I really need this one!!! Help please ♡︎

Respuesta :

Answer:

Each pair of socks equals $8.29.

Step-by-step explanation:

If you divide 24.87 by 3, you get 8.29. So each pair of socks equals $8.29.

8.29$ Hope this helped you
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico