The mass percent of water in nickel (II) sulfate hexahydrate is 41.129 %.
The chemical formula of nickel (II) sulfate hexahydrate is NiSO₄.6H₂O.
The mass of 1 mole of NiSO₄.6H₂O is:
[tex]mNiSO_4.6H_2O = mNi + mS + 10mO + 12mH \\= 58.69 g + 32.07 g + 10 \times 16.00 g + 12 \times 1.01 g = 262.88 g[/tex]
The mass of H₂O in 1 mole of NiSO₄.6H₂O is:
[tex]mH_2O = 6 \times (2mH + mO) = 6 \times (2 \times 1.01 g + 16.00 g) = 108.12 g[/tex]
The mass percent of H₂O in NiSO₄.6H₂O is:
[tex]\% H_2O = \frac{mH_2O}{mNiSO_4.6H_2O} \times 100 \% = \frac{108.12 g}{262.88 g} \times 100 \% = 41.129 \%[/tex]
The mass percent of water in nickel (II) sulfate hexahydrate is 41.129 %.
You can learn more about percent composition here: https://brainly.com/question/17505281