Respuesta :

Answer:

2.35mL

Explanation:

The amount of space a substance holds is its volume.

Density = mass (g) /volume (L)

Where;

mole = mass/molar mass

Since 1 mol of Cu contains 6.022 × 10^22 atoms.

There are 2 x 10^22/6.022 × 10^22 moles in 2 x 10^22 atoms of copper

2 x 10^22/6.022 × 10^22

2/6.022 × 10^(22-22)

0.332 × 10^0

0.332mol

Mole = mass/molar mass

0.332 = mass/63.5

mass = 63.5 × 0.332

mass = 21.08g

Density = mass/volume

Density of copper (Cu) is 8.96 g/cm³

8.96 = 21.08/v

V = 21.08/8.96

V = 2.35mL or cm³

ACCESS MORE
EDU ACCESS