Respuesta :

Answer:

0.8 g/cm³

Explanation:

recall that the definition of density is the mass per unit volume of an object.

or mathematically:

density = mass / volume

here we are given that mass = 8 g and volume = 10 cm³

hence,

density = 8 g / 10cm³ = 0.8 g/cm³

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico