Answer:
This represents 2.6803%
Step-by-step explanation:
We start by calculating the z-score
Mathematically;
z-score = (x - mean)/SD
here our x is 55
mean = 82
SD = 14
z-score = (55-82)/14
z-score = -1.93
So the probability that a test taker will be retested will be;
P( x < -1.93)
We use the standard normal distribution table for this
P( x < -1.93) = 0.026803
If we convert this to percentage, we have 2.6803%