Answer: $7,500
Explanation:
The profit made from the transfer is;
= 40,000 - 25,000
= $15,000
The subsidiary however only managed to resell 50% of this. The Consolidated entry therefore will show that 50% of the inventory remains so profit will have to be deferred till it is sold. The amount deferred is;
= 15,000 * 50%
= $7,500