Answer:
Linear acceleration = [tex]5.1\ m/s^2[/tex]
Explanation:
Given that,
Radius, r = 0.340 m
Angular acceleration of the tire, [tex]\alpha =15\ rad/s^2[/tex]
We need to find the linear acceleration of the car.
We know that the relation between the linear and angular acceleration is given by :
[tex]a=\alpha r[/tex]
a is linear acceleration.
Now putting all the values, we get :
[tex]a=15\times 0.34\\\\a=5.1\ m/s^2[/tex]
So, the linear acceleration of the car is [tex]5.1\ m/s^2[/tex].