Answer:
Explanation:
1) weight = mg = 9.81*1000 = 9810 Newtons
2) frictional force = normal force *
we must assume that the vehicle is on a flat surface so therefore the normal force is the same as the weight of the vehicle.
frictional force = 9810 * 0.55 = 5 395.5 N
3) acceleration: F = ma, a = F/m
assume that only the frictional force is acting on the vehicle:
a = 5395.5/1000 = 5.3955 m/s
4) the car decelerates at 5.3955m/s
over 6 seconds, the car decelerates by: 32.37m/s
5) original speed = 29m/s final speed = 29-32.37 = -3.37m/s which is a negative number, therefore the vehicle would have stopped before it hit the rail.
6) to get to the rail, the vehicle would have had to be traveling at least 32.37m/s which is 72.41 mph