adenolasekinat adenolasekinat 26-10-2020 Mathematics contestada Last week Mr. Baker bought a 3-pound bag of candy for $4.98. This week he purchased a 5- pound bag of candy for $7.55. What is the difference in the unit cost per pound that Mr. Baker paid?