A car traveled a distance of 126 miles in 3 hours. Traveling at the same speed, what distance would this car travel in 7 hours?

54 miles

63 miles

252 miles

294 miles

Respuesta :

First method: by the rule of three:
126 miles---------------------3 hours
x---------------------------------7 hours

x=(126 miles * 7 hours) / 3 hours=294 miles.

Answer: 294 miles.

Second method:
Speed=distance/ time           ⇒distance=speed x time

We calculate the speed of the car:
Speed=126 miles/3 hours= 42 miles/hour.

Data: 
Speed=42 miles/hour
time=7 hours

Distance=speed x time
Distance=(42 miles/hour)(7 hours)=294 miles

answer: 294 miles. 

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico