Dianaha
contestada

a train of length 100 m is moving at speed of 50km/ hr. a horse is running alongside the train at a speed of 56km/h. How long will it take the horse to overtake the train? explain how you did it please

Respuesta :

distance = 100 m = 100/1000 = 0.1 km speed of train = 50 km/hr speed of horse = 56 km/hr resultant speed = (56 – 50) 6 km/hr time = distance/speed time = 0.1/6 = 1/60 hr = 1 min 
ACCESS MORE
EDU ACCESS