1. Cooking oil has a density of 0.526 grams per cubic centimeter (g/cm3). A block
has a mass of 20 grams (g) and a volume of 44 cubic centimeters (cm3).What will
happen when the object is placed into cooking oil? *

Respuesta :

Answer:

The block floats

Explanation:

Density is the amount of matter contained in an object compared to its volume. It is the ratio of mass to volume. The SI unit of density is kg/m³. The formula of density is:

Density = mass / volume

An object floats when placed in a liquid if its density is less than that of the liquid and sinks if its density is greater than that of the liquid.

The cooking oil has a density = 0.526 g/cm³

The density of block = mass / volume = 20 g / 44 cm³ = 0.4545 g/cm³

Since the density of the block is less than that of the cooking oil, the block will float when placed into the cooking oil.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico