g Calculate the speed of a satellite moving in a stable circular orbit about the Earth at a height of 4740 km .

Respuesta :

Answer:

v = 5987.50 m/s

Explanation:

We need to find the speed of the speed of a satellite moving in a stable circular orbit about the Earth at a height of 4740 km.

The formula that is used to find it is given by :

[tex]v=\sqrt{\dfrac{GM}{r}}[/tex]

M is mass of Earth

r is radius of the Earth plus the height of the orbit

r = 4740 km + 6371 km = 11111 km

Putting all the values,

[tex]v=\sqrt{\dfrac{6.67\times 10^{-11}\times 5.972\times 10^{24}}{11111\times 10^3}}\\\\v=5987.50\ m/s[/tex]

So, the speed of the satellite is 5987.50 m/s.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico