Answer:
The resulting magnetic force is 9.712 x 10⁻⁴ N
Explanation:
Given;
current in the first wire, I₁ = 13.8 A
current in the second wire, I₂ = 12.7 A
distance between the wires, d = 20.5 cm = 0.205 m
length of the wire, L = 5.68 m
The resulting magnetic force is given by;
[tex]F = \frac{\mu_o I_1I_2L}{2\pi d} \\\\F = \frac{4\pi *10^{-7}(13.8*12.7) (5.68)}{2\pi (0.205)} \\\\F = 9.712 *10^{-4} \ N[/tex]
Therefore, the resulting magnetic force is 9.712 x 10⁻⁴ N.