The speed of light in a transparent medium is 1.3 x 108 m/s. What is the index of refraction of this medium

Respuesta :

Answer:

n = 2.3

Explanation:

  • By definition, the index of refraction of a transparent medium, is the quotient between the speed of light in vacuum (3*10e8 m/s), and the one in the medium.
  • In this case, vm = 1.3*10e8 m/s
  • So, the index of refraction can be written as follows:

       [tex]n = \frac{c}{v_{m}} =\frac{3*10e8 m/s}{1.3*10e8 m/s} = 2.3[/tex]

The index of refraction of this medium will be 2.3.

What is an index of refraction?

The refractive index of a substance also known as the refraction index or index of refraction is a dimensionless quantity that specifies how quickly light passes through it in optics.

The given data in the problem is;

c is the speed of light=3×10⁸ m/sec

n is the index of refraction=?

When the refractive index of a substance is increased, the speed of light in the material decreases.

The speed at which light waves travel changes as the medium changes. The absolute refractive index changes.

The quotient between the speed of light in a vacuum (3*10e8 m/s) and the speed of light in the medium is the index of refraction of a transparent medium.

The index of refraction is found as;

[tex]\rm n=\frac{c}{v_m} \\\\ \rm n=\frac{3\times 10^8}{1.3 \times 10e8} \\\\ \rm n=\2.3[/tex]

Hence the index of refraction of this medium will be 2.3.

To learn more about the index of refraction refer to the link;

https://brainly.com/question/23750645

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS