An object is launched from a platform. Its height (in meters), xxx seconds after the launch, is modeled by: h(x)=-5x^2+20x+60h(x)=−5x 2 +20x+60h, left parenthesis, x, right parenthesis, equals, minus, 5, x, squared, plus, 20, x, plus, 60 What is the height of the object at the time of launch?

Respuesta :

Answer:

The height of launch is 60m

Step-by-step explanation:

Given

[tex]h(x)=-5x^2+20x+60[/tex]

Required

Determine the height of launch

To do this, we simply solve for the y intercept.

i.e. we set x to 0

[tex]h(x)=-5x^2+20x+60[/tex]

[tex]h(0)=-5(0)0^2+20(0)+60[/tex]

[tex]h(0)=0+0+60[/tex]

[tex]h(0)=60[/tex]

Hence: The height of launch is 60m

Answer:

60

Step-by-step explanation:

It was correct on Khan so...

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico