Answer:
$3,750.000
Explanation:
Debt / Equity = 1.5
Let represent equity = x
Debt= 1.5x
Hence, x + 1.5x = $125,000,000
2.5x = $125,000,000
x = $125,000,000/2.5
x (Equity) = $50,000,000
Debt = $125,000,000 - $50,000,000
Debt = $75,000,000
issue cost = Debt*Cost of debt + Equity*Cost of Equity
issue cost = $75,000,000*1% + $50,000,000*6%
issue cost = $750,000 + $3,000,000
issue cost = $3,750.000
Hence, total flotation cost is $3,750.000