Genes a, b and c are linked on a particular chromosome in this order. The distance between a and b is 9.0 map units, while b and c are 30 map units apart. What is the probability of a double crossover if interference in this chromosomal region is 70%

Respuesta :

Answer:

The  value is [tex]G = 0.81 \%[/tex]

Step-by-step explanation:

From the question we are told that

    The distance between a and b is  e =   9.0 map unit

    The distance between b and  c is  f = 30 map unit

      The interference in this chromosomal region is L  = 70% =  0.7

Gnerally the  first single cross-over in this chromosomal  region  is mathematically represented as

        [tex]k = \frac{e}{100} \%[/tex]

=>    [tex]k = \frac{9}{100} \%[/tex]

=>    [tex]k = 0.09 \%[/tex]

Gnerally the  first single cross-over in this chromosomal  region is mathematically represented as

        [tex]J = \frac{f}{100} \%[/tex]

=>    [tex]J = \frac{30}{100} \%[/tex]

=>    [tex]J = 0.30 \%[/tex]

Gnerally the expected double cross-over in this chromosomal  region  is mathematically represented as

       [tex]D = k * J[/tex]

=>   [tex]D = 0.09 * 0.30[/tex]

=>   [tex]D = 0.027[/tex]

Generally the coefficient of  coincidence is mathematically represented as

      [tex]C = 1 -L[/tex]

=>   [tex]C = 1 -0.7[/tex]

=>   [tex]C =0.3[/tex]

Generally this coefficient of  coincidence can also be mathematically represented as

     [tex]C = \frac{G}{D}[/tex]

Here G is  the probability of a double crossover (the observed double cross over)

So

     [tex]0.3 = \frac{G}{0.027}[/tex]

=>  [tex]G = 0.0081[/tex]

Converting to percentage

     [tex]G = 0.0081 * 100[/tex]

     [tex]G = 0.81 \%[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS