Respuesta :
Answer:
10.18m
Explanation:
in this problem, we are expected to solve for the maximum height of a projectile (the ball)
Firstly, the expression for maximum height is
h = u ^2 *sin ^2 θ /2 g
Given data
initial velocity u=22m/s
angle of projection, θ= 40degrees
substituting into the expression we have
h = 22^2 *sin (40)^2 /2 *9.81
h = 484*0.413 /19.62
h =199.892 /19.62
h=10.18m
The maximum height is 10.18m
The maximum height attains by ball is 48.64 meter.
The maximum height is given by using formula,
[tex]h=\frac{u^{2}*sin2\theta }{g}[/tex]
Where u is initial velocity, and value of [tex]g=9.8m/s^{2}[/tex]
Given that, [tex]u=22m/s,\theta=40,g=9.8m/s^{2}[/tex]
Substituting above values in formula.
[tex]h=\frac{(22)^{2}*sin80 }{9.8} =\frac{484*0.98}{9.8} =48.64m[/tex]
Hence, the maximum height attains by ball is 48.64 meter.
Learn more:
https://brainly.com/question/20689870