Answer:
[tex]W=22652.98ft-lb[/tex]
Step-by-step explanation:
We are given that
Height of tank=6feet
Diameter of tank=8 feet
Radius of cone,r=d/2=8/2=4 feet
Let a layer of thickness dy at distance yr from the bottom at origin
y=6 feet
Using similar triangle property
[tex]\frac{r}{y}=\frac{4}{6}=\frac{2}{3}[/tex]
[tex]r=\frac{2}{3}y[/tex]
Weight of water=62.4 pounds per cubic foot
Now,
Weight of layer=[tex]62.4\times \pi r^2 h=62.4(\frac{4}{9}\pi y^2 dy[/tex]
Now, work done to fill the tank from a depth of 4 feet to a depth of 6 feet is given by
[tex]W=\int_{a}^{b}62.4\times \frac{4}{9}\pi y^2(y) dy=\int_{4}^{6}62.4\times \frac{4}{9}\pi y^3 dy[/tex]
[tex]W=\frac{62.4\times 4\pi}{9}[\frac{y^4}{4}]^{6}_{4}[/tex]
[tex]W=\frac{249.6\pi}{36}(6^4-4^4)[/tex]
[tex]W=22652.98ft-lb[/tex]