Answer:
[tex]\dfrac{14}{\pi}\ \text{cm}[/tex]
4.5 cm
Step-by-step explanation:
If a straight line is bent into the shape of the circle the circumference of the circle will be equal to the straight line.
First circle's circumference is given by
[tex]\pi d_1=6\\\Rightarrow d_1=\dfrac{6}{\pi}[/tex]
Second circle's circumference is given by
[tex]\pi d_2=8\\\Rightarrow d_1=\dfrac{8}{\pi}[/tex]
Total height of the pendant
[tex]d_1+d_2=\dfrac{6}{\pi}+\dfrac{8}{\pi}=\dfrac{14}{\pi}[/tex]
In terms of [tex]\pi[/tex] the height of the pendant is [tex]\dfrac{14}{\pi}\ \text{cm}[/tex]
The height of the pendant is [tex]\dfrac{14}{3.14}=4.5\ \text{cm}[/tex]