how far will a 600 kg boat travel in 12 s if there is a constant 900 N force on it and it starts from rest?​

Respuesta :

Lanuel

Answer:

Distance, S = 108 meters.

Explanation:

Force is given by the multiplication of mass and acceleration.

Mathematically, Force is;

[tex] F = ma[/tex] ............equation 1

Where;

  • F represents force measured in Newton.
  • m represents the mass of an object measured in kilograms.
  • a represents acceleration measured in meters per seconds square.

Given the following data;

Since the boat is starting from rest, initial velocity, u = 0

Mass, m = 600kg

Time, t = 12s

Force, F = 900N

Substituting into equation 1, we have;

[tex] 900 = 600*a[/tex]

[tex]a = \frac{900}{600}[/tex]

Acceleration, a = 1.5 m/s²

T

To solve for distance, we would use the second equation of motion;

[tex] S = ut + \frac {1}{2}at^{2}[/tex]

Substituting the values into the equation, we have;

[tex] S = 0(12) + \frac {1}{2}*1.5* 12^{2}[/tex]

[tex] S = 0 + 0.75* 144[/tex]

Distance, S = 108m

Therefore, the distance covered by the boat is 108 meters.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico