Respuesta :

Answer:

Here you go :)

The energy of the baby is gravitational potential energy, and it is equal to the weight of the baby times its height from the ground:

U =(mg)h

where

mg=20 N is the weight (the mass times the gravitational acceleration)

h=1.5 m is the height from the ground

If we plug the numbers into the equation, we find

U=(mg)h = (20N)(1.5m) = 30J

J means Joule

________

Answered by James

Explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico